Bulgarian English
You are here Home » Научни прояви » Научно-практическа конференция на тема „Законодателен процес, правна социализация и правно съзнание (правно-социологически и криминологични аспекти)”, организирана от Института за държавата и правото при БАН и Българската асоциация по криминология

Научно-практическа конференция на тема „Законодателен процес, правна социализация и правно съзнание (правно-социологически и криминологични аспекти)”, организирана от Института за държавата и правото при БАН и Българската асоциация по криминология

Посветена на 145 г. от създаването на БАН


На 17 декември 2014 г. в Института за държавата и правото при БАН бе проведена научно-практическа конференция, организирана от Секцията по Публичноправни науки към ИДП при БАН, съвместно с Българската асоциация по криминология на тема “Законодателен процес, правна социализация и правно съзнание (правно-социологически и криминологични аспекти)“.

Конференцията е от поредицата научни прояви на Института за държавата и правото при БАН, посветени на 145-годишнината от създаването  Българската академия на науките. 
В конференцията с доклади и изказвания участваха учени и  докторанти от ИДП, СУ "Св. Кл. Охридски", ИИОЗ-БАН,Академията на МВР, както  и практикуващи юристи. Основен доклад по темата представи проф. д-р Стефка Наумова, ръководител на Секция „Публичноправни науки“ в ИДП.
В доклада специално място бе отделено на особено актуалния проблем за съвременния законодателен процес в контекста на правото на ЕС, както и на функционалните особености на правното съзнание в условията на глобалните икономически и политически промени в съвременното общество. На проблемите за правната социализация и влиянието й върху формирането на правното съзнание на подрастващите бяха посветени докладите на проф. Валентина Златанова от ИИОЗ -БАН, доц. д-р Петя Шопова, член на БАК, доц. д-р Надежда Йонкова от ИДП. Актуални проблеми на съвременната законодателна практика представиха в докладите си проф. д-р  Емилия Друмева и проф. д-р Иван Стоянов от ИДП при БАН. В аналитичен контекст бяха представени данни от емпирични правно-социологически изследвания, посветени както на промените в административното и наказателното законодателство, така и относно основните стратегически мерки, предприемани от държавните органи по посока на ограничаване на социалната девиация и престъпността. В повечето доклади акцентът беше поставен върху необходимостта от обединяване на усилията на правната и социологическата наука по посока на повишаване на ефективността на законодателството особено в сфери, които засягат правата на човека, участието на гражданското общество в изграждането на силуета на съвременния законодателен процес и повишаване на институционалната правна култура на новите граждани на Европа. С доклади се включиха и докторанти от Секция „Публичноправни науки“.


Предстои отпечатване на докладите от конференцията в сборник, посветен на 145-годишнина от създаването на БАН.

This website uses cookies to improve user experience.
https://ipn-bg.org/inner.php/en/ajax