Bulgarian English
You are here Home » Home » Юбилейна научна конференция по случай 110 години от рождението на академик Любен Василев „Актуални проблеми на частното право“

Юбилейна научна конференция по случай 110 години от рождението на академик Любен Василев „Актуални проблеми на частното право“

16-17 септември 2021 г.

Уважаеми колеги,

Институтът за държавата и правото при Българската академия на науките Ви кани да вземете участие в научна конференция в чест на 110 години от рождението на академик Любен Василев. Конференцията ще се проведе на 16-ти и 17-ти септември 2021 г. Работният език на конференцията е български. Участниците ще имат възможност да представят експозе на своя доклад или научно съобщение в рамките на 10 минути, като научните доклади ще бъдат публикувани в научно редактиран сборник.


1. Срокове:

Заявка за участие в научната конференция следва да бъде изпратена до 12.09.21 г. на следната електронна поща: conferences.ipn.bas@gmail.com 



Одобрените участници ще получат потвърждение от страна на организационния екип най-късно до 14.09.21 г.

Пълният текст на докладите, оформен съгласно посочените по-долу изисквания, трябва да бъде изпратен в електронен вид на горепосочената електронна поща най-късно до 31.10.2021 г.Докладите, изпратени от участниците, ще бъдат включени в сборника на конференцията след преценка на организационния комитет за спазване на поставените изисквания.

Заявилите участие в конференцията следва да заплатят такса за участие в размер на 30 лв. по следната банкова сметка на Института за държавата и правото към „УниКредит Булбанк“, клон Батенберг – София:

IBAN: BG46 UNCR 9660 3119 9026 14; BIC: UNCRBGSF

Основание: Такса за участие в конференция в чест на акад. Василев


2. Предварителна програма на научното събитие:

9.00-9.15 Регистрация

9.15-9.30 Откриване

9.30-12.00 Доклади

12.00-12.30 Дискусия

12.30-13.00 Обедна почивка

13.00-14.45 Доклади

14.45-15.00 Почивка

15.00-17.30 Доклади

17.30-18.00 Дискусия, закриване на конференцията


Предварителната програма подлежи на допълнително прецизиране. Организационният екип си запазва правото да ограничи допълнително изложенията при повече заявили участие колеги и с оглед осигуряване възможността за провеждане на пълноценна дискусия по представените научни проблеми.

3. Изисквания към оформлението на докладите:

3,1. Обем – до 10 страници;

3.2. Форматиране:

1) Формат на страницата: А4

2) Шрифт на текста: Times New Roman 14 pt.

3) Полетата на всяка страница трябва да бъдат с размери 2,5 см от всички страни.

4) Подравняване: двустранно (Justified); отстъп за нов параграф: 1,25 cm; междуредово разстояние: 1,5

5) Страниците следва да се номерират.

6) Литературните позовавания и бележките трябва да са програмно въведени. Те трябва да са оформени според изискванията в Приложение № 4 на Правилника за условията и реда за придобиване на научни степени и за заемане на академични длъжности в ИДП, публикуван в сайта на ИДП: www.ipn-bg.org, чиято извадка е поместена по-долу в поканата.

3.3. Заглавието на материала се изписва с малки букви, центрирано, стил на шрифта – Bold и размер 14 pt.

3.4. През два празни реда с малки букви се изписват име и фамилия на автора (авторите) центрирано, стил на шрифта – Bold и размер 14 pt.

3.5. През един празен ред се изписват заглавието на английски език и имената на автора (авторите) на латиница със същото стилово оформление;

3.6. През един празен ред се изписват ключови думи на български език – до 6 броя, с размер на шрифта 14 pt и стил Italic.

3.7. През два празни реда се разполага резюме на български език – до 6 реда, с размер на шрифта 14 pt и стил Italic.

3.8. През един празен ред се изписват ключови думи на английски език – до 6 броя, с размер и стил на шрифта, като на резюмето.

3.9. През два празни реда се разполага резюме на английски език – до 6 реда, с размер на шрифта 14 pt и стил Italic.

3.10. През един празен ред следва основният текст на материала с размер на шрифта 14 pt и подравняване Justified.

3.11. Адресите за кореспонденция се изписват накрая с размер на шрифта 14 pt и стил Italic, като се посочват: трите имена на авторите, научните степени и звания, институцията, в която работят, адрес за кореспонденция, телефон и e-mail.

3.12. Извадка от ПРАВИЛНИК ЗА УСЛОВИЯТА И РЕДА ЗА ПРИДОБИВАНЕ НА НАУЧНИ СТЕПЕНИ И ЗА ЗАЕМАНЕ НА АКАДЕМИЧНИ ДЛЪЖНОСТИ В ИНСТИТУТА ЗА ДЪРЖАВАТА И ПРАВОТО ПРИ БЪЛГАРСКА АКАДЕМИЯ НА НАУКИТЕ. Приложение № 4 към чл. 42, ал. 3

Изисквания към библиографското цитиране на ползваната литература:

При цитиране на непериодични печатни издания в описанието трябва да са включени следните задължителни елементи: 1. Автор/Колективен автор; 2. Заглавие; 3. Определящи характеристики, при някои видове издания - Том; Поредност; 4. Местоиздаване; 5. Издателство; 6. Година на издаване; 7. Страници – общ брой на изданието или конкретната страница, която единствено се цитира; 8. ISBN – в случай, че има отбелязан на изданието.

ПРИМЕР: Фотев, Георги. История на социологията. 2. изд. Т. 1. София, Труд, 2002, 374 с. ISBN 954-528-345-9.


При цитиране на статии от сборници: 1. Автор/Колективен автор; 2. Заглавие; 3. Източник – това е печатното издание, в което е публикувана статията; 4. Определящи характеристики, при някои видове издания - Том; Поредност; 4. Местоиздаване; 5. Издателство; 6. Година на издаване; 7. Страници – от началото на цитираната статия до края на цитираната статия.

ПРИМЕР: Митев, Петър-Емил. Актуалността на Хаджийски. - В: Хаджийски, Иван. Избрани съчинения. Т. 1. Бит и душевност на нашия народ. София, Изток-Запад, 2002, с. 7-17.


При цитиране на статии от периодични печатни издания (списания, бюлетини, вестници): 1. Автор/Колективен автор; 2. Заглавие; 3. Източник – съответното периодично издание; 4. Година; 5. Брой; 6. Страници – начало и край на статията.

ПРИМЕР: Василев, Любен. Нови моменти от развитието на правната уредба. – Правна мисъл, 1964, № 6, с. 3 – 42.


При поредни (второ и следващи) позовавания на вече цитиран текст вместо заглавието се пише “Цит. съч.” (на лат. “Op. cit.”)

ПРИМЕР: Василев, Любен. Цит. съч., с. 51.


Ако един и същи текст се цитира два или повече пъти в поредни бележки, пише се “Пак там” (на лат. “Ibid.”)

ПРИМЕР: Василев, Любен. Цит. съч., с. 51.

Пак там.

Пак там, с. 38.


При поредни (второ и трето) позоваване на вече цитиран текст (без значение статия или книга), когато от същия автор са цитирани и други текстове, се изписват: авторът, част от заглавието, многоточие, запетайка и номерът на страницата:

ПРИМЕР: Василев, Любен. Записки по ..., с. 51.


Данните за обнародването на нормативните актове в “Държавен вестник” се цитират съгласно посочения тук пример:

ПРИМЕР: ДВ, бр. 42 от 17 май 2005 г.


Когато цитирането в текста не е от оригинала, а чрез друго произведение, се пише: “Цит. по:”


Съкращението, използвано при цитиране на една или няколко поредни страници, е “с.” (напр. “с. 99” или “с. 70-99”) или знакът, който се използва при съкращение на страница в съответната чуждоезикова литература (напр. “p.” (при цитиране на текст, писан на английски език) или “S” (при цитиране на текст, писан на немски език).


При използване на електронни ресурси на мрежата Интернет се посочва заглавието на титулната страница на източника, в ъглови скоби (<>) пълният адрес на източника и в кръгли скоби [( )] – датата на последното отваряне на уеб-страницата.


Ръкописи, които не отговарят на посочените изисквания, няма да се приемат за печат. Отговорността относно съдържанието и оформлението на докладите е на авторите. Публикуването на един материал не означава непременно съгласие на организационния комитет с изложените възгледи. Ръкописи не се връщат, отговори за тяхната оценка не се изпращат.


Организационен комитет:

Проф. Ирена Илиева; Проф. Поля Голева; Проф. Венцислав Стоянов; Доц., Велина Тодорова; Доц. Николай Колев, Доц. Петър Бончовски; Гл. ас. Атанас Блидов; Ас. Петър Топуров;

This website uses cookies to improve user experience.
https://ipn-bg.org/inner.php/en/ajax